Web Tasarımının Önemi

Web Tasarımının Önemi

Tüketici davranışı değişti ve biz de onunla birlikte gelişmeliyiz, yoksa rakiplerimizin gerisinde kalma riskimiz var. Giderek artan bir şekilde, kullanıcılar işinizden daha fazlasını bekliyorlar, bilgilerin ihtiyaç duyduklarında parmaklarının ucunda hazır olmasını istiyorlar.

Tüketiciler, işletmenizin kalitesinin web sitenizin kalitesiyle doğrudan ilişkili olduğuna inanmaktadır. Web siteniz, potansiyel müşterilerinizden, potansiyel müşterilerinizden ve müşterilerinizden önemli kararlar alma veya bozma gücüne sahiptir. Hedef pazarınızın bir rakiple yetinmemesini sağlamak için ziyaretçilerinizi kazanmak için güvenli, erişilebilir ve ilgi çekici bir deneyime ihtiyacınız var.

Şu anda bir web sitesi yaptırmak veya mevcut web sitenize bir makyaj yapmak için piyasadaysanız , aşağıdaki kılavuzu oluşturduk. Aramak için en iyi uygulama özelliklerini keşfetmek ve web tasarımının çevrimiçi yeni müşterileri güvence altına almak için neden bu kadar önemli olduğunu tam olarak açıklamak.

Web Tasarımı Neden Önemlidir?

Başlamak için, bu teknolojik dünyada web tasarımının neden bu kadar önemli olduğunu tartışalım. Esasen web siteniz, markanızın sahip olabileceği en önemli dijital varlıklardan biridir, web siteniz nihayetinde çevrimiçi varlığınızı oluşturabileceğiniz ve genişletebileceğiniz bir gemi haline gelecektir. İyi oluşturulmuş ve ilgi çekici bir web sitesinin önemini daha fazla göstermek için aşağıda bazı ilgi çekici istatistikleri not ettik.

  • Kullanıcılarınızın web siteniz hakkında bir fikir oluşturması sadece 50 milisaniye sürer.
  • Kullanıcıların %38’i ilgi çekici bulmazsa bir web sitesini kullanmayı bırakacaktır.
  • Müşterilerin %89’u kötü bir kullanıcı deneyiminden sonra bir rakiple alışveriş yapacak
  • Kullanıcıların %48’i web tasarımının bir işletmenin güvenilirliğinde 1 numaralı faktör olduğunu düşünüyor
  • Tüm çevrimiçi trafiğin %54’ü mobil cihazlardan geliyor

İlk İzlenimler Önemlidir

Web siteniz muhtemelen potansiyel müşterinizin ilk temas noktası olacaktır ve ilk izlenimler inanılmaz derecede önemlidir. Bir kullanıcı web sitenize ilk girdiğinde oluşan izlenim, içeriğinizi keşfetmeye devam edip etmeyeceklerini belirleyecektir.

Bir web sitesi çekici olmayan veya modası geçmiş görünüyorsa, hedef kitleniz markanız hakkında anında olumsuz bir görüş oluşturacak ve bu da değiştirilmesi zor olacaktır. Tıknaz veya kötü bir kullanıcı deneyimi, kullanıcınızı web sayfanızdan hemen caydırır, muhtemelen bir rakip aracılığıyla satın alma işlemine devam eder.

Web tasarımı, yalnızca web siteniz için değil, markanız hakkında olumlu bir algı oluşturmak için çok önemlidir. İyi tasarlanmış bir web sayfası, potansiyel müşterilerinizi web sitenizde tutmanın ve hazır olduklarında onları satın almaya teşvik etmenin anahtarıdır.

Google Derki

Web sitenizde sağladığınız deneyim yalnızca kullanıcılarınız tarafından analiz edilmez, ayrıca robotların ve arama motoru tarayıcılarının web sitenizi nasıl keşfettiğini de düşünmelisiniz. Web sitenizin SEO’su, diğer şeylerin yanı sıra, işletmenizin yanlış yapmayı göze alamayacağı bir unsurdur. Etkili bir web tasarımı, odağını hem kullanıcıları hem de onu dizine ekleyecek robotlar için catering üzerine böler.

Web siteniz güzel olabilir ve tamamen kusursuz bir kullanıcı deneyimi sunabilir, ancak arama motorları için optimize edilmemişse, daha başlamadan çevrimiçi görünürlük için zorlu bir savaşın içinde olacaksınız.

Web sitenizin tasarlanma ve oluşturulma şekli, özellikle Google’ın Sayfa Deneyimi’nin kullanıma sunulmasıyla birlikte, web sitenizin arama motorlarında sıralama yeteneğini etkileyebilir . Sayfa deneyiminiz, esasen, saf bilgi değerinin ötesinde, kullanıcıların web sayfalarınızla etkileşim deneyimini nasıl algıladıklarını ölçecek bir dizi sinyaldir. Bu analizin hem masaüstü hem de mobil cihazlar için yapıldığını unutmayın.

Web Sitesi Güven Oluşturur

Sağlam bir web tasarımı güven oluşturur ve potansiyel müşterileriniz, potansiyel müşterileriniz ve müşterilerinizle uzun vadeli ilişkilerin temelini oluşturur. Tüketicinin sürekli olarak dolandırıcılık veya tehlikeli web sitelerinin kurbanı olma riski altında olduğu bir zamanda, web siteniz ne kadar fazla güven sinyali sunabilirse o kadar iyidir. İnsanlar kötü tasarlanmış web sitelerine güvenmeyecekler ve haklı olarak öyle. Ortalamanın biraz altında göründüğü için bir web sitesinden kaç kez geri döndünüz? Aynen öyle!

Sektörünüze ve pazarınıza bağlı olarak, alıcılarınız işletmenizden önemli bir satın alma işlemi yapmak istiyor olabilir. Markanızın güvenilir ve yetkin olduğuna dair tüm güvenceye ihtiyaçları olacak. Bunun için hiçbir şey sahneyi, gezinmesi kolay ve potansiyel müşterinizin aradığı tüm bilgileri içeren yüksek kaliteli bir web sitesinden daha iyi ayarlayamaz.

Bir e-ticaret web siteniz varsa, bu temelde önemlidir. Bu sitelerde, müşterilerinizden son derece hassas bilgiler istemeniz gerekir. Web siteniz, ödeme sürecinde bunun nasıl yapılacağına dair net talimatlara sahip olmalı ve müşterilerinizin kararları konusunda kendilerini güvende hissetmelerini sağlamalıdır. Bu güveni aşılayacak dijital kasanıza yerleştirebileceğiniz çeşitli akreditasyonlar ve güven sinyalleri vardır.

Bu, nihayetinde yeni potansiyel müşteriler ve satışlar oluşturma yeteneğinizi geliştirecek ve müşterilerinizi daha fazlası için geri gelmeye teşvik edecektir.

Rakipleriniz Bunu Zaten Yapıyor

2022’deyiz! Amaca uygun bir web siteniz yoksa, önemli rakiplerinizin olduğundan emin olabilirsiniz. Sektörünüzdeki rakipler, iyi tasarlanmış bir web sitesinin temel gereksinimini muhtemelen zaten fark ettiler ve faydaların kârlılıklarını etkilediğini görecekler.

Esasen web tasarımınız, markanızı rakiplerinizden ayırmanıza yardımcı olmalıdır. Yavaş, modası geçmiş veya zayıf bir web siteniz varsa, rakip markaların arama motoru sonuç sayfalarındaki konumlarınızı geçmesi muhtemeldir. Yani trafiğin çoğunluğu bunun yerine sitelerine gidecek. İyi tasarlanmış bir web sitesi, çekici ve değerli içerikle birleştiğinde, çevrimiçi olarak daha iyi performans gösterme konusunda çok daha büyük bir fırsata sahip olacaktır. Daha iyi performans göstererek trafik, olası satışlar, satışlar ve işletmenizin gelirindeki artışları kastediyoruz.

Kendinizi sektörünüzdeki diğerlerinden ayırmak, özellikle doymuş bir pazardaysanız önemlidir. Markanızın hak ettiği tanınırlığı elde etmek herkes için zorlu bir iştir, ancak aşırı kalabalık nedeniyle giderek zorlaşıyor. İyi tasarlanmış bir web sitesinin gücüyle, işletmenizi müşterinizin çözüm arayışında ön sıralara taşıyabilirsiniz.

Arama sonuçları sayfasının en üstüne çıkmanın yanı sıra, sayfa içeriğinizi de göz önünde bulundurmanız gerekir. Muhtemelen işiniz ve rakipleriniz, rekabetçi fiyatlara sahip bir dizi benzer hizmet veya ürünü paylaşacaktır. Bu durumda, markanızın özelliklerini, avantajlarını ve benzersiz satış noktalarını web sitenize eklediğinizden emin olmanız gerekir. Onları banner’larda canlandırın veya harekete geçirici mesajlarınızın yanına gömün. Bu, yeni bir anlaşma yapıp yapmamak arasındaki farkı yaratabilir.

Web Tasarımının En Önemli 3 Özelliği

Kullanıcı Deneyimi – UX

İyi bir kullanıcı deneyimi, çeşitli kullanıcı merkezli unsurları kapsar ve web sitenizle etkileşime girecek kişilere odaklanır. UX, bir kişinin web sitenizle arayüz oluştururken nasıl hissettiğini belirleyecektir. Adobe’ye göre , akılda tutulması gereken bazı temel bilgiler şunlardır:

  • Değer. Bu ürün kullanıcıya değer veriyor mu?
  • İşlev. Ürün çalışıyor mu?
  • Kullanılabilirlik. Kullanımı kolay mı?
  • Genel izlenim. Kullanımı hoş mu?

Doğru yapmanız gereken temel şeylerden biri web sitenizin navigasyonudur. Giderek, kullanıcılar web sitelerine hızlı ve verimli erişim beklemektedir. İhtiyaç duydukları bilgilere anında erişmek isterler, aradıkları cevaba ulaşmak için çeşitli menülerde veya web sayfalarında gezinmek istemezler. Kötü gezinme, kullanıcılarınızı web sitenizi keşfetmekten çok hızlı bir şekilde caydırır.

İyi planlanmış ve yüksek kaliteli bir web tasarımıyla, sitenizi değerli olan en uygun kullanıcı yolculuğuna uyum sağlamak için tamamen optimize edebilirsiniz.

Bir örnek inceleyelim, bir kullanıcı e-ticaret sitenize girer ve belirli bir ürün kategorisini kolayca bulamazsa, siteden çıkma ve gezinmesi daha kolay olan başka bir siteyi ziyaret etme olasılıkları daha yüksektir. Sonuç olarak, yalnızca hemen çıkma oranı etkilenmekle kalmaz, aynı zamanda dönüşüm oranı da düşer.

Temel odak noktası olarak kullanıcı deneyimi olan iyi tasarlanmış bir web sitesi, akıcı bir kullanıcı yolculuğuna neden olacaktır. Kullanıcıların istediklerini bulmak için çalışmak zorunda kalmamalarını sağlamak, düşük bir bırakma oranına ulaşmak için çok önemlidir. Steve Krug adlı tanınmış bir kullanılabilirlik yazarından güzel bir alıntı, “Bir kullanıcı olarak, bir şeylerin tıklanabilir olup olmadığı konusunda asla bir milisaniye düşünmeme gerek kalmamalıyım.”

Mevcut bir web sitesini geliştirmek istiyorsanız, kullanıcı testi yapmayı veya bir dönüşüm oranı optimizasyon stratejisi uygulamayı düşünebilirsiniz. Bu testler, web sitenizde iyileştirme gerektiren alanların belirlenmesine ve devam eden ilerlemenin izlenmesine yardımcı olacaktır.

Marka Kimliği ve Tutarlılığı

Bu blogda daha önce belirttiğimiz gibi, web siteniz nihayetinde çevrimiçi görünürlüğünüz için bir araç olacaktır. Başarılı bir işletmenin en önemli faktörlerinden biri markalaşmadır, bu hem çevrimiçi hem de çevrimdışı ortamlar için geçerlidir. Özellikle çevrimiçi olarak bakıldığında, web siteniz ana markanızla tutarlı olmalı ve kilit kitlelerinizle tanınırlık ve yakınlık oluşturmaya yardımcı olmalıdır.

Çevrimiçi bir marka kimliği oluşturmanın bazı özellikleri elbette logonuzdur, kulağa aptalca gelebilir ancak logonuz web sitenizin tüm yönlerinde kolayca tanınabilir ve okunabilir olmalıdır. Çoğu zaman, markaların koyu logolarını koyu arka planlara yerleştirdiğini ve bu da görmeyi zorlaştırdığını görüyoruz.

Temel bilgilerin yanı sıra, sitenizin teması ve görselleri marka tutarlılığını sağlamak için çok önemlidir. Web sitenize yerleştirdiğiniz görsel kimlik, diğer pazarlama malzemelerinize de yansıtılmalıdır. Bu, diğer çevrimiçi kanallarda, yayın veya etkinlik basılı medyasında olabilir. Bu sağlanamazsa, web siteniz ile işletmeniz arasında önemli bir kopukluk olacak ve bu da kafa karışıklığına veya hedef kitlenize olan güvenin azalmasına neden olacaktır.

Web sitenizde kullanmayı seçtiğiniz görüntüler de çok önemlidir. Kullanıcı etkileşimini artırmak için çok sayıda görsel özellik kullanan işletmeleri çok sık görüyoruz. Ancak, kullanıcılar çok fazla odaklanmak istemedikleri için çoğu zaman bunun tam tersi bir etkisi olabilir. Kopya, görüntü ve beyaz alan arasında bir denge kurmayı hedeflemelisiniz. Bu, kullanıcınızın kendileri için en önemli içeriğe daha kolay odaklanmasını destekler.

Tutarlı bir markaya sahip bir site, bir kullanıcının herhangi bir web sayfasına ulaşabileceği ve markayı tanıyabileceği anlamına gelmelidir. Kullanıcıların aşina oldukları bir sitede değerli eylemlerde bulunma olasılıkları daha yüksek olacaktır.

Web Tasarım SEO

Kullanıcı için gezinme ve bunun hemen çıkma oranları ve dönüşüm oranları gibi belirli metrikleri nasıl etkilemeye başlayabileceğinden bahsettik. Ancak, web sitenizin daha teknik yönüne ve arama motorlarının web sitenizi nasıl keşfedip dizine eklediğine odaklanan daha fazla faktör vardır.

Web siteniz, potansiyel müşterilerinizin ve ziyaretçilerinizin çoğunun geleceği arama motorlarında sıralamak için optimize edilmiş arama motoru olmalıdır. Web sitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmasını sağlayamazsanız, potansiyel müşterileriniz sizi bulamaz. Trafik oluşturmak için keşfedebileceğiniz başka yollar olsa da, organik trafik genellikle en sürdürülebilir olanıdır ve ayrıca ücretsiz!

SEO ve web siteniz söz konusu olduğunda akılda tutulması gereken en önemli şeylerden biri, web sitenizin farklı cihazlarda nasıl performans gösterdiğidir. Yıllar içinde Google, mobil öncelikli dizine eklemeye büyük önem verdi, bu da web sitenizin mobil deneyimini masaüstü üzerinden değerlendirecekleri anlamına geliyor.

Bu blogun bilgi bulma bölümünde belirtildiği gibi – tüm çevrimiçi trafiğin %54’ü mobil cihazlardan geliyor. Duyarlı bir web sitesine sahip olmak, SEO’nuzu geliştirecek, aynı zamanda hedef pazarınızın tüm akıllı cihazlarında sorunsuz bir deneyim yaşamasını sağlayacaktır.

Bununla eşleştirilmiş, web sitenizin hızıdır. Sitenin hızlı bir şekilde yüklenmesini sağlamak için geliştirici veya tasarımcı, web sitesinde kullanılan tüm medya dosyalarının optimize edildiğinden emin olmalıdır. Web siteniz için medyayı optimize etmek, web sayfalarınızın hızlı ve duyarlı bir şekilde yüklenmesini sağlar. Web sitenize giren kullanıcılar, daha hızlı yükleme süreleri bekleyecekler, aksini kabul ederlerse, web sitenizi hızla terk edecekler ve hemen çıkma oranlarınızı artıracaklar.

Öngörülebilir bir şekilde web sitesi SEO’su hakkında konuşabilsek de, dikkate alınması gereken son bir şey site içeriğinizdir. İçerik pazarlaması ve SEO el ele gidiyor, şimdi her zamankinden daha fazla. Web sitenizin sıralamasını almanın verimli ve uygun maliyetli bir yolu, değerli, yazılı içeriktir.

Benzersiz ve çekici içerik hem kullanıcılarınıza hem de arama motorlarına fayda sağlar, çevrimiçi otoritenizi oluşturmanıza yardımcı olur ve bu şekilde ödüllendirileceksiniz. Tutarlı bir şekilde içerik paylaşmak, yeni kitlelere ulaşmanıza ve hedeflediğiniz anahtar terimler için güvenli sıralamalar elde etmenize yardımcı olacaktır. İndirilebilir SEO kılavuzumuzda bununla ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

UCY Medya’da Web Tasarımı

Bu nedenle, web tasarımının çeşitli inceliklerini ve işletmenizin iyi optimize edilmiş bir web tasarımından nasıl yararlanabileceğini araştırdık. Bir web sitesi tasarımı veya yeniden inşası arıyorsanız, burada UCY Medya’da , ülke genelinde saygın işletmeler için web siteleri oluşturan şirket içi web geliştiricileri ve tasarımcıları deneyimledik. Daha fazla bilgi için web tasarım hizmetimize göz atın veya bugün ekibimizin bir üyesiyle iletişime geçin.

 

 

 

 

 

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir