Web Sitesi Tasarımının Tarihi: Web’i İnşa Etmenin 28 Yılı

Web siteniz bir doğrulama aracından çok daha fazlasıdır. İnternet ile ilk tanıştığımızda, programlama karmaşıklığı nedeniyle web sitelerinin çoğunu inşa edip yönetti. Bugün, web sitesi tasarımı başlı başına bir endüstri haline geldi. Harika web tasarımları, bazı işletmelerin büyümesine ve gelişmesine yol açtı. Kötü web varlığı başkalarının başarısız olmasına neden olur. Günümüzün web tasarımları, mükemmel görsel yerleştirmekten daha fazlasını gerektirir. Tasarımcılar yükleme hızı, içerik yerleştirme ve SEO optimizasyonunu oldukça çok düşünmektedir.  

Potansiyel müşterilerinizin çoğu dijital ön kapınızdır. Geçtiğimiz 20 yıl üzerinde bir yolculuğa çıkalım ve en etkili web sitesi tasarımlarından bazılarına aynı zamanda bunların tüm sektörü nasıl etkilediğine bakalım.

 

 

1991 – Başlangıç ​​…

World Wide Web’e hoş geldiniz. İlk web sitesi olan CERN, Kasım 1992’de yayına girdi. Web 6 Ağustos 1991’de kamuya duyuruldu (Usenet haber grubu alt.hypertext’ e gönderilerek). İlk web sitesi %100 metin temelliydi. Varsayılan mavi hiper metin, tek renk sıçramasıydı. Web’in ilk günlerinde, sadece bir sayfa açmak kendi başına heyecan vericiydi.

 

HTML

Web sitesi tasarımının ilk günlerinde, yapı eklemenin tek gerçek yolu <table> ‘ın gücünden geçiyordu. Çok fazla sınırlama ile ilk sitelerin çoğu oldukça basitti. Tabloların asıl amacı sayılar için yapı oluşturmaktı ancak tasarımcılar bunları site yapısını oluşturmak için hızla kullandılar. Sorun, bu yapıların çok kırılgan ve bakımının zor olmasıydı. Öğeleri dikey olarak hizalama yeteneği gibi bazı faydaları vardı. Masalar aynı zamanda geleceğin ızgaralarının da yolunu açtı.

 

1993 – Aramanın Başlatılması

World Wide Web’in lansmanından sadece 2 yıl sonra, ALIWEB ile tanıştık! ALIWEB (WEB için Archie Like Indexing) ilk web arama motoru olarak kabul edilir. Kasım 1993’te sektöre açıldılar ve kullanıcılara web’in en iyi içeriğine yardımcı bağlantılar sağladılar. Sadece 2 yıl içinde tasarımın nasıl hayata geçtiğini görmeye başlıyorsunuz. ALIWEB’in amacı, kullanıcıların yararlı bilgiler bulmasına yardımcı olmaktı. Kullanıcıların site bağlantılarına çekilmesini istediler. Renkli bir arka plan kullanarak, gözünüzü sayfanın daha önemli öğelerine çektiler.

 

 

1993 – Açılış Sayfasının Doğuşu

MTV 1993 yılında web sitesini kurdu. VJ Adam Curry siteyi ilk başta gayri resmi ve kişisel olarak yönetti. MTV, açılış sayfalarını erken benimseyenlerden oldu. 1993’te sitelerine indiğinizde gördüğünüz resim buydu. Birkaç yıl öncesine göre büyük fark. Bunun yüklenmesinin ne kadar sürdüğünü tahmin edebiliyor musunuz? MIT Araştırmacısı Matthew Gray tarafından yapılan bir araştırmaya göre; 1993’ün sonunda 623 web sitesi vardı. İnternet yükseliyordu, tasarım da öyle.

 

 

1994 – Tasarımınıza Eklemek İçin Reklamları Kullanma

Çevrimiçi pazarlama dünyası, birçok kişinin düşündüğünden çok daha eskidir. 90’lı yıllarda birçok site reklamlarla dolup taşıyordu. Şimdi Wired olarak bilinen Hotwire, dünyanın ilk banner reklamını, 1994’te sitelerinin başlığına eklemekle güzel bir iş çıkardı. Tasarımın nasıl daha karmaşık hale geldiğine dikkat edin. Bu sayfada çok az metin varken kullanıcıların ilgisini çekmek için çok daha fazla tasarım öğesi vardı. İnternet patlamaya devam etti. Gray’in istatistiklerine göre; 1994 ortalarında 2738 web sitesi vardı ve yıl sonunda 10.000’den fazla hale geldi.

 

 

JavaScript – Gücü Açığa Çıkarmak

Web’in geleceği hızla şekilleniyordu! JavaScript, tasarımcıların web’e biraz hareket getirmelerine izin vererek statik HTML sınırlamalarının üstesinden gelmelerine yardımcı oldu. Bu durum “açılır” pencereyi doğurdu. Sorun, sitelerin daha yavaş yüklenmesine neden olan mevcut sayfanın üstüne yüklenmesi gerektiğidir. JavaScript’in ilk işlevlerinin çoğu daha sonra CSS aracılığıyla gerçekleştirilebildi. Bugün, JavaScript hala güçlü bir durumdadır. En önemlisi, JQuery olarak bilinen ön uç sürümü ile öne çıkmaktadır. 

 

1996 – Yeni Sınır

İnternet kullanıcıları 1996 yılında normalinden iki katı fazla artarak dünya çapında 36 milyon kullanıcıya ulaştı. CNN’in 1996 yılı inceleme yılı ikonik bir web sayfasıdır. CNN, 90’lı yılların ortalarında metin, resim ve reklamları kullanarak mükemmel kullanılabilirliğe sahip dengeli bir site tasarımı sundu. 1996’da web sitesi sayısının 25.300’den 257.601’e yükseldiğini gördük. Web sitesi başına ortalama kullanıcıyı 1908’den 301’e alıyor.

 

 

Flash – Web Animasyonunun Altın Çağı

Flash, web sitesi tasarımının yapısını değiştirdi. Tasarımcılar ilk kez tek bir araç kullanarak herhangi bir şekil oluşturabilir, animasyon ekleyebilir ve her zamankinden daha ilgi çekici siteler geliştirebilir hale geldi. Bitiş sayfası, tüm bilgileri yüklenecek tek bir dosyada sıkıştırılabilirdi. Esas sorun, her web kullanıcısının bir Flash eklentisinin kurulu olmaması ve Flash sitelerinin yüklenmesinin çok daha uzun sürmesiydi. Flash çağı bize açılış sayfaları ve animasyonlu tanıtımlar getirdi. Flash hala kullanılırken, çöküşü “arama dostu” olmamasından kaynaklandı ve yoğun işlem gücü tüketimi, Apple’ın 2007’deki iPhone sürümünde onu geride bırakmasına neden oldu. 

 

 

 

1998 – Born’da Aramanın Gelecekteki Kralı

1998 yılında internet, bugün gördüğümüz internete biraz daha benzemeye başladı. Google Beta 4 Eylül 1998’de kullanıma sunuldu. Bu tasarımı önceki arama motoru ALIWEB ile karşılaştırın. Google, bağlantı dolu bir sayfayı tercih etmek yerine minimalist yolu seçti. Sanırım hepimiz bunun onlar için iyi çalıştığı konusunda hemfikiriz.

 

 

Basamaklı Stil Sayfaları Oluşturmanın Daha Esnek Bir Yolu

Flash oluşturulduktan kısa bir süre sonra CSS sahneye çıktı. İnternete giren kullanıcı sayısı arttıkça hız büyük bir sorun haline geldi. CSS’nin arkasındaki düşünce basittir. Ayrı içerik ve sunum. Sitenin içeriği HTML idi ve sitenin stili CSS ile kodlanacaktı. CSS için ilk mücadele, zayıf tarayıcı desteğinin sonucuydu. Neyse ki ilk yıllarda hayatta kalmak için savaştı ve bugün hala tam olarak kullanılır bir durumdadır. CSS, bir web tasarımcısının bilmesi gereken en önemli “dil” olabilir! 

 

2000 – Çevrimiçi Ekonomi

Y2K potansiyel bir erime korkusu getirirken aynı zamanda iş yapmanın yepyeni bir yolunu da başlattı. Dünyanın lider çevrimiçi ödeme şirketi olan Paypal, 1999’da başladı. Ancak PayPal’ın gerçekten yükseldiği 2000 yılıydı. Y2K, web geliştirme için de harika bir yıldı. Giderek daha fazla işletme çevrimiçi hale geldikçe, harika görünen bir web sitesine sahip olmak bir istek olmaktan öteye geçmeye başlayarak bir ihtiyaç haline geldi.

 

 

2003 – Bunun Hakkında Blog Yazalım

2000 yılına kadar web sitesi tasarımı, şirketin BT departmanlarının yürüttüğü teknik bir alandı. 2003’te her şey değişti. WordPress şimdi dünyanın önde gelen içerik yönetim sistemi (CMS) ‘dir. WordPress Ocak 2015 – Mayıs 2003’te başlatıldı. As itibariyle yaklaşık 2.000 blog yüklenmiş olduğu tahmin edilmiştir aynı zamanda üst fazla %23.3 yani 10 milyon web sitesi artık WordPress kullanıyor. WordPress, PHP ve MySQL tabanlı olmak üzere aynı zamanda ücretsiz ve CMS’dir. Özellikler bir eklenti mimarisi ve bir şablon sistemi içermektedir.

 

 

2004 – Sizin Mekanınız

MySpace, kullanıcıların kendi profillerini oluşturmaları ve diğer çevrimiçi kullanıcılarla bağlantı kurmaları için bir yer haline geldi. Ancak daha da fazlası, profillerini özelleştirmek için kullanıcılarının HTML editörlerine erişmesine izin verdiler. Pek çok hevesli web tasarımcısı, MySpace platformunu kullanarak HTML ile erken tanışmıştır.

 

 

2006 – Facebook Halka Açıldı

Facebook’ta aslen yan MySpace boyunca 2004 yılında başlatılan, sadece bu üniversite öğrencileri için ayrılmış ve hatta herkesin giremediği bir platformdu. Sadece EDU e-posta adresine sahip olanlar girebilirdi. 2006’da Facebook halka açıldı, sosyal medyayı ve halkın interneti nasıl kullandığını değiştirdi. MySpace kullanıcıların sayfalarını özel olarak kodlamalarına izin verirken Facebook kullanıcılarına bu izni vermemeyi tercih etti. Bu durum ağ genelinde basit ve tutarlı bir görünüme yol açtı. Facebook, tasarımlarını markalarına odaklıyordu. Kullanıcıları markalarına bağlandı ve kısa sürede sitenin müjdecisi oldu. Bugün Facebook, ABD’de en çok ziyaret edilen site ve dünya çapında 1 Milyardan fazla kullanıcısı var. Bunların hepsi basit, temiz kesimli ve markalı bir web tasarımıyla yapılmıştır.

 

 

Mobil Çağ

Mobil cihazlar ve akıllı telefonlar, insanların web’i kullanma ve web hakkında düşünme şeklini değiştirdi. 2007’de, çoğu site hiçbir standarda göre “mobil uyumlu” değildi. Dahası, web’i bir mobil cihazda kullanmak genellikle sinir bozucuydu. Bu, web tasarımcılarını mobil web tasarımına daha iyi bir yaklaşım oluşturmaya zorladı. Bu yeni sınır birçok soruyu gündeme getirdi. Bir mobil site küçültülmeli mi? Mobil için standartlar oluşturmalı mıyız? Kullanıcıların verileri boşa harcamaması için bunu nasıl hızlandırabiliriz? Cevap; 960 ızgarası biçiminde geldi. Bootstrap ve Foundation yeni mobil web dünyasının temelini oluşturdu. 

 

2007 – Mobil Devrim

29 Haziran 2007’de ilk iPhone piyasaya sürülerek yeni bir web tasarımı çağını başlattı. Kullanıcılar akıllı telefonun icadından önce çok basit tarayıcılarda internette gezinirken, çoğu bunu sinir bozucu ve gereksiz buldu. Apple, SmartPhone’u icat etmese de ana akışını yaptılar. Apple her zaman ürünleri ve tasarımları ile tanınmıştır. 2007 yılında bu akıllı ve basit tasarımla markalarını çevrimiçi olarak sergilediler.

 

 

2009 – Görüntüler Sosyalleşiyor

Yeni bir bin yılın ilk on yılının sonunda internet, kültürümüzün her yerini doyurmuştu. Flickr, 2009’un en iyi Times 50 web sitelerinden biri seçildi. Yahoo tarafından yaratılan Flickr, insanlara fotoğraflarını çevrimiçi depolayacakları ve paylaşabilecekleri bir yer verdi. Flickr, işbirliğine dayalı etiketlemeyi kullanan ilk siteydi. Buradaki fikir şudur: Herkesin başkalarının yüklediği fotoğrafları etiketlemesine izin verilirse, kalabalığın bilgeliğinden doğal olarak kaba ve hazır bir sınıflandırma ortaya çıkacaktır. Flickr’ı Flickr yapan budur.

 

 

 

Responsive tasarım

Mobil internet kullanımının artmasıyla mobil tasarım 1 numara oldu. 2010 yılında Ethan Marcotte adında parlak ve kararlı bir web tasarımcısı, mobil web sitesi tasarımına yaklaşım şeklini sorguladı. Ayrı bir mobil site oluşturmak yerine, aynı içeriğin farklı düzenlerde kullanılabileceğini aynı zamanda ekran boyutuna göre tasarlanmasını önerdi. Bu, Duyarlı Tasarımın doğuşuydu. 

 

Teknik açıdan bakıldığında, hala HTML ve CSS kullanıyoruz, bu yüzden bu durum kavramsal bir ilerlemedir. Responsive Design’ın ana yararı; içerik denkliğidir, yani her yerde aynı web sitesidir.

 

 

2014 – Gelenlerin Yükselişi

Büyüyen bir çevrimiçi ekonomi ile işletmeler; potansiyel müşterilerle etkileşim ve bağlantı kurmanın daha fazla yolunu arıyordu. Çevrimiçi reklamlar ve açılır pencereler kullanıcıları yıllardır sinirlendiriyordu ve artık bu kesintileri engellemenin her zamankinden daha fazla yolu vardı. Akıllı pazarlamacılar potansiyel müşterilere pazarlama yapmak yerine yeni bir yaklaşım denemeye karar verdi. Pazarlamacılar; tavsiyelerde bulunarak ve web sitelerinde potansiyel müşterilerle etkileşime girerek, artık potansiyel müşterileri müşterilere dönüştürebiliyordu. Inbound doğdu ve Hubspot’un yazılımı dünya çapında binlerce şirkete yardımcı oldu. Bir numaralı öncü kaynakları mı? Hayır, web siteleri. Etkileşimli tasarım ve ekranın üst kısmındaki CTA’lar test edilmiş ve kanıtlanmıştır. Günümüz pazarlama sitelerinin çoğu tasarım fikirleri için Hubspot’a bakıyor. Birçoğu COS platformlarına taşındı. Bu tasarımın tam sayfayı kullanmaya geçişinin mümkün olduğunu ve metnin tasarımın nasıl önemli bir parçası olduğunu gösterir.

 

 

2015 – Büyüme Odaklı Tasarım 

Aralık 2015 itibari ile dünya çapında ağın bir parçası olarak yayınlanan 935.000.000’den fazla web sitesi vardı. Google, siyah şapka bağlama taktikleriyle mücadele etmek için tutarlı algoritma ayarlamaları yapmaya başladı. Bu kadar çok platform iyileştirmesi ile internette organik olarak bulunabilecek rekabet giderek daha zorlu hale geldi.  

 

Bu zamana kadar geleneksel tuğla ve harç mağazaları bile güçlü bir dijital varlık ihtiyacını anladı. Bunun da ötesinde, birçok web sitesi bir şirketin “en iyi satış elemanı” haline geliyor. 

 

Büyüme Odaklı Tasarım, şirketlerin doğru ziyaretçileri çekmek için zaman harcamalarına ve daha iyi potansiyel müşterileri kapatmalarına yardımcı olmak için SEO optimizasyonuna sistematik bir yaklaşım benimser, bu da daha iyi bir yatırım getirisi ve daha hızlı gelir artışı sağlar. En iyi işletmeler, web sitelerinin asla bitmediğini anlar . Bunun yerine, web sitelerinin kullanıcılarıyla uyumlu olmasını ve büyümesini sağlamak için pazarlamacılarla birlikte çalışırlar. 

 

2016 – Sosyal Medya ve Beyaz Şapka Geri Bağlantıları

Facebook, Instagram, Twitter ve LinkedIn, YouTube ve Pinterest gibi sosyal medya platformlarının tümü, Google ve Yahoo gibi arama motorları olarak işlev görür. Bu durum; içerik talebini artırıyor ve pazarlamacılar her ay daha da geriliyor. 

İlgili dahili ve harici geri bağlantılar, Google’ın web sitenizin bağlamını ve yetkisini anlamasına yardımcı olmanın hayati bir parçasıdır. Beyaz şapka geri bağlantılarına duyulan ihtiyaç, şirketlerin içeriği sosyal medyada zorlamaya başlama hızını da artırıyor. Sosyal satışın yatırım getirisini doğru bir şekilde ölçmek için ölçütler tam olarak anlaşılamamıştır ancak satış uzmanları sosyal satışın gücüne inanmaktadır.

Günümüz Veri Destekli OmniChannel Pazarlama: SEO Optimizasyonu Anahtarı

Günümüz pazarlamacıları, bir şirketin web sitesinin potansiyel bir müşteri ile bağlantı kurmak için sahip olacakları ilk fırsat olduğunu anlıyor. Tamamlayıcı renkler, göz alıcı bir logo ve şirketin misyonunu ortaya koyan sayfalar önemlidir. Web tasarımı ayrıca net gezinme, ilgili içerik ve ürünler veya hizmetlerle ilgili görselleri içermelidir. 

Yükleme süresi, genel tasarımın önemli bir parçasıdır ve göz ardı edilemez. Milyonlarca web sitesi ile yavaş bir siteye göz atmak bu günleri beklemeye değmez. Her sayfa, tüm görsellerin yanı sıra meta açıklamaları ve başlık etiketlerini de SEO optimizasyonuna dahil eder. Harika bir tasarım güzel görünebilir, ancak Google’ın sizi bulmasına yardımcı olmaz.

Google, SEO’ nun en iyi uygulamalarına sadık kalan ve google analizlerini kullanarak ilerlemelerini izleyen semantik arama pazarlamacıları için algoritmalarını değiştirmeye devam ettikçe web sitelerinin aramada, organik trafikte, yönlendiren sitelerde ve diğer sitelerde nasıl sıralandığına ilişkin içgörülere dayalı küçük ayarlamalar yapabilecektir. 

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir