Sayfa Dışı SEO 2021’de ile İlgili Bir Rehber

Arama motorları, bir sayfanın sıralamasını belirlerken birçok faktörü göz önünde bulundurur. Bazı faktörler web sitesi içeriğine ve performansına dayalı olsa da Google, web sitenize ilişkin anlayışını alan adınızın dışındaki kaynaklar aracılığıyla da toplar. Bu yüzden sayfa dışı SEO çok değerlidir.

Örneğin; etkili bir sayfa dışı SEO stratejisi olan bağlantı kurma, en üst sıradaki faktörlerden biridir. Bunun nedeni, Google’ın bir sayfanın geri bağlantılarına nicelik ve kalite açısından bakan bir algoritma olan PageRank üzerine kurulmuş olmasıdır.

Bir sayfa dışı SEO stratejisi, web sitenizin çabalarını (yani, sayfa içi SEO) destekler ve etki alanınıza güvenilirlik, alaka düzeyi, güvenilirlik ve yetki eklemek için çalışır.

Sayfa İçi SEO ve Sayfa Dışı SEO

Site dışı SEO’nun seo’a etkisi nedir

En basit ifadeyle, sayfa içi SEO, arama motorlarındaki sıralamanızı etkilemek için web sitenizde yaptığınız her eylemi kapsar. Öte yandan sayfa dışı, web sitenizin dışında gerçekleşir.

Bu liste ayrıntılı değildir ancak bu iki SEO stratejisi arasındaki fark konusunda biraz netlik sağlamalıdır. Anahtar paket, her ikisinin de yüksek bir arama sıralaması elde etmek ve sürdürmek için eşit derecede önemli olmasıdır.

Bağlantı Oluşturma

Web sunucusundaki diğer sitelerden alan adınıza olan güven oyu olarak verilen bağlantılar.

Ne kadar çok oy alır iseniz arama motorlarında o kadar üst sıralarda yer alırsınız. Tersine, ne kadar az oya sahip olur iseniz Google’ı güvenilir ve yetkili bir site olduğunuza ikna etmek o kadar zor olacaktır.

Bu durumda size kefil olacak başka sayfalara ihtiyacınız var özetle geri bağlantıların yaptığı şey budur. Harici bir bağlantı oluşturmak, listenizde bir numara olması gereken bir sayfa dışı stratejidir. 

Kazanabileceğiniz birkaç bağlantı türü vardır:

  • Editoryal yayıncıların veya tüketicilerin markanızdan organik olarak bahsettiği doğal veya kazanılmış bağlantılar.
  • Bağlantı atıf veya söz için yayıncılara ulaşmak gibi sizin için biraz çaba gerektiren yerleşik bağlantılar.

Geri bağlantı kazanmak için beyaz şapka stratejilerini kullanmak önemlidir çünkü forumları ve web sayfanıza bağlantı içeren yorum bölümlerini su basmak gibi yöntemler Google tarafından cezalandırılmanıza neden olabilir. Geri bağlantı kazanmanın yaratıcı yolları için bu geri bağlantı strateji rehberine göz atın.

Sosyal Medya

Muhtemelen sosyal medyayı bir SEO oyunundan çok bir marka bilinirliği aracı olarak düşündünüz. Ancak sosyal medya, alan adı yetkisi kazanmanın ve arama motoru sıralamanızı yükseltmenin harika bir yoludur. Sosyal medyada içerik paylaştığınızda ve trafiği web sitenize yönlendirdiğinizde bu Google’a çeşitli kaynaklardan trafik aldığınızı ve ilgi çekici yüksek kaliteli içeriğe sahip olmanız gerektiğini gösterir.

Bu nedenle, topluluğunuzu sosyal medyada sürekli olarak meşgul etmek ve içerik dağıtımı için kullanmak önemlidir. Daha fazla etkileşim, muhtemelen daha fazla paylaşım, geri bağlantı aynı zamanda tıklama ile sonuçlanacak ve bu da alan otoritesi oluşturmaya yardımcı olacaktır.

Yerel SEO

Yerel SEO, bir siteyi yerel arama sonuçları için optimize etmeyi içeren bir stratejidir. Bu, tipik olarak gerçek mekanda faaliyet gösteren işletmeler veya kuaför salonları, klima şirketleri veya süpermarketler gibi belirli coğrafi bölgelerdeki tüketicilere hizmet veren işletmeler için kullanılır.

Bunun çalışması için yerel bölgelerdeki tüketicilere hizmet veren arama motorlarına sinyaller göndermelisiniz. Peki bu nasıl yapılır? İşte birkaç anahtar yol:

  • Şirketinizi yerel ve ulusal işletme dizinlerine, yani Google My Business’a ekleyin.
  • Trip Advisor ve Yelp gibi inceleme sitelerinde kaydınızı talep edin ve incelemelere yanıt verin.
  • Müşterilerinizi çevrimiçi olarak olumlu yorumlar bırakmaya teşvik edin. Tüm dijital platformlarda tutarlı iletişim bilgilerine sahip olun.

İçerik Pazarlama

İçerik pazarlaması, hedef kitlenize ulaşmanıza ve onların ihtiyaçlarına ve acı noktalarına hitap eden bilgilerle onları çekmenize yardımcı olur.

Blog gönderileri gibi sayfa içi içerik pazarlama çabalarınızın yanı sıra konuk bloglama, indirilebilir teklifler, anketler ve raporlar gibi yöntemlerden de yararlanabilirsiniz.

Bu uygulamalar, web sitenize trafik çekmenin, yeni potansiyel müşteriler oluşturmanın ve arama motoru sıralamanızı iyileştirmenin harika yollarıdır. Birden fazla avantaj sunan misafir bloglarını kullanın. 

Birincisi, hedef pazarınıza giren yeni bir kitleye ulaşma yeteneğidir. İkincisi, başka bir yüksek otoriteli alan adında yayınlanarak kazanabileceğiniz geri bağlantının değeridir. Son olarak; misafir bloglama size daha fazla web sitesi trafiği kazandırabilir bu da başka bir önemli sıralama faktörü.

Bağlantı Oluşturma İçin Sayfa Dışı Faktörler

Yıllar geçtikçe Google ve diğer arama motorları, hangi eylemleri ödüllendirdikleri ve cezalandırdıkları konusunda daha katı hale geldi. Herkes bağlantı kurmanın önemli bir sıralama faktörü olduğunu öğrendiğinde insanlar geri bağlantı almak için bağlantılarını forumlarda yayınlamaktan bağlantılar için ödeme yapmaya kadar her türlü stratejiyi kullanıyorlardı. Ardından arama motorları akıllandı ve etik olmayan veya doğal olmayan bağlantı yerleşimlerinin kullanımını cezalandırmaya başladı. Bugün, bağlantı kurma stratejinizi geliştirirken göz önünde bulundurmanız gerekenler: Yönlendiren alan adlarının sayısıdır. Google’a göre, web sitenize ne kadar çok alan yönlendirirseniz, o kadar fazla güven oyu alırsınız.

  • Bağlantı otoritesi. Çok sayıda referans alan adına sahip olmak yeterli değildir yüksek otoriteye sahip alan adları tarafından referans alınmak istersiniz.
  • Alaka düzeyi. Bağlantının sitenizle alakalı olması gerekir. Bir evcil hayvan oyuncak şirketi olduğunuzu söyleyin. Ulusal Köpek Derneği’nden bir bağlantı, bir yaşam tarzı blog yazarından birden fazla ağırlığa sahiptir.
  • Bağlantı metni. Köprülü ve web sitenize işaret eden belirli metin, spam gibi görünmeden açıklayıcı ve alakalı olmalıdır.

Sayfa Dışı SEO Araçlarında Nelere Bakmalı?

Sayfa dışı SEO stratejiniz üzerinde çalışmak istiyorsunuz ve bir araca ihtiyacınız var. Bir araç seçmeden önce hangi özellikleri aramanız gerektiğini bilmek önemlidir.

Aramak isteyeceğiniz ilk şey; geri bağlantı denetleyicisi içeren bir SEO aracıdır. Yönlendiren alanlarınız, bağlantı metinleri, bağlantı yetkileri ve daha fazlası hakkında ayrıntılar sunmalıdır.

Ayrıca, iyi konuk bloglama fırsatlarını belirlemeyi kolaylaştıran bir SEO aracı arayın. Sağlam bir sayfa dışı SEO stratejisi geliştirmek, web sitenizin çabaları kadar önemlidir. Her ikisi de sıralamanızı belirlemek için arama motorlarına markanızın tam bir resmini vermek için el ele çalışır. Bu nedenle, başarınızın anahtarı olabileceğinden onu ihmal etmeyin.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir