En İyi 4 UI (Kullanıcı Arayüzü) Tasarım İpuçları

Bir web sitesinin önemi, sahiplerinden ziyade kullanıcılar tarafından derecelendirilir ve bir kullanıcı web sitenizi değerlendirdiğinde, alabileceği en iyi kullanıcı deneyimini sağladığından ve UI (kullanıcı arayüzü) arasındaki mükemmel karışımı görüntülediğinden emin olmalısınız. ve işlevsellik.

İşte en UCY Medya (UI), söz konusu web sitesi UI önemli olduğunu düşünüyorum ve web oluşturma sürecinde, birbirinden işlevleri ve tasarım gereksinimlerinden, her zaman özel olarak tasarlanmış kullanıcı arayüzü aracılığıyla rahat bir Kullanıcı Deneyimi (UX) düşünme çözümleri uygulamak .

Deneyimlerimizin gösterdiği gibi, özelleştirilmiş kullanıcı arayüzü oluştururken, en iyi sonuç için dikkate alınması gereken bir dizi temel kilit nokta vardır. Ve önümüzdeki dakikalarda en önemli 4 tanesini paylaşacağız:

# 1 Kullanıcınızı Algılayın

Web sitesinin kimin için tasarlandığını tam olarak anlamak çok önemlidir. Ve bunu ne kadar iyi bilirseniz, o kadar çok çözüm verebilir veya çekebilirsiniz.

Bu sadece araçların ve uygulamaların verebileceği istatistiklerle ilgili değil, aynı zamanda kullanıcıların bu tür bir web sitesinde nasıl davrandıklarını, en çok neyi arayacaklarını, ilgi alanlarını ve inançlarını bilmekle ilgili. Tüm bu bilgilere sahip olmak, onların gezinmesini nasıl kolaylaştırabileceğinizi ve 1-2 tıklama uzaklıkta yararlı verileri nasıl bulabileceğinizi daha iyi anlamanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca, kullanıcı bilgisine sahip olmak, içeriği oluşturmanız ve web sitesine entegre etmeniz sizin için daha kolay ve daha yararlı olacak ve böylece güvenilirlik, şeffaflık ve erişilebilirlik kazanacaksınız – kullanıcıların web’de takdir ettiği 3 çok önemli şey endüstri.

Ve son olarak, zaman dilimine uymak ve çözümlerinizi en yaratıcı ama aynı zamanda basit ve erişilebilir kılmak için geliştirmek için bu bilgiyi proje bazında elde etmek esastır.  

En iyi kullanıcı arayüzüne mükemmel bir örnek, kendi web sitemizdir – Ucy Medya : Her sayfa, özellikle işletme sahipleri, web geliştiricileri ve tasarımcılar ve web endüstrisiyle ilgilenen okuyucular için iyi yapılandırılmış ve tasarlanmıştır. Ve bu, kullanıcılarımızı mükemmel bir şekilde anlamanın bir kanıtıdır.

# 2 Kendinizi Netleştirin

Birçok web sitesinde, beklenmedik sonuçlara sahip bir dizi harekete geçirme öğesi bulabiliriz:

 • Haberleri tıklıyor ve reklamları görüyorsunuz
 • Menüye beklenmedik bir biçimde erişim
 • Gerçekte başka, tamamen farklı bir sayfaya götüren bir ürün veya hizmet satın almak.

Bu tür belirsiz unsurlar, rahatsız kullanıcılar, düşük itibar ve giderek daha az trafik oluşturur. Her gün, orijinal, yaratıcı olmaya çalışan daha fazla web kaynağı fark edebiliyoruz, ancak sonuç olarak, çözümlerinin yetersiz olduğu kanıtlandı.

Bu yüzden UI’de yalnız bırakılması ve olması gerektiği gibi çalışması gereken bazı şeyler olduğunu düşünüyoruz. Yaratıcı olmak, kesinlikle popülerliğinizi artırmak için iyi bir yoldur, ancak kullanıcı arayüzünde amaca yönelik değişiklikler yaparken, her zaman başkalarının ürününüzle nasıl etkileşime gireceğini düşünmelisiniz.

Bir yardım eli olarak, bu tür sorunları çözebilecek birçok unsur vardır:

 • Yazım tahmini
 • Yardım düğmesi
 • Vurgu efektleri
 • Uyarılar ve ek onaylar
 • Belirli harekete geçirici mesaj düğmeleri için ilgili renkler
 • Çok anlaşılır ve kabul gören semboller
 • Boş alanlarda “kopyayı” teşvik etmek

Yukarıda bahsedilen tüm araçlar, tasarımcılara daha iyi ve daha net bir kullanıcı arayüzü oluşturmada yardımcı olur. Bu nedenle, bir tasarım görevi yolları rasyonel eylemlerle böldüğünde bunları kullanmayı teşvik ediyoruz.

Ayrıca doğru bir şekilde ayarlanırsa, öğeler özgün tasarım süsleri haline gelebilir ve bir önceki yazımızda belirttiğimiz son web tasarım trendlerine göre entegre edilebilir  .

# 3 Hataların Öngörüsü

Yanılmak ve hata yapmak doğaldır. Kullanıcı arabirimi söz konusu olduğunda, bu hataların öngörüldüğünden ve ayrıca kullanıcıların bunları yapmaya daha fazla maruz kaldıkları yerlerin olduğundan emin olmalısınız.

Birkaç kez hepimiz içerik, veri ve bilgi ile doldurmanın gerekli olduğu belgeler ve sayfalarla karşılaştık. Bu, yalnızca bu form altında yapılan hataları tahmin etmekle ilgili olmasa da, yine de en sık karşılaşılan durum budur.

Genel olarak, hatalı olmaları durumunda kullanıcılara yardım etmenin iki yolu vardır:

 1. Hataları önleyin
 2. Düzeltmek için bir yol sağlayın

Kullanıcılar verileri ekledikten sonra “İleri, Onayla, Sil” düğmelerini etkinleştirerek hataların önlenmesine yardımcı olabilirsiniz, böylece bilgi eksikliği yaşanmaz. Bu gibi durumlarda, kullanıcıların ne tür verileri hangi biçimde (örneğin yalnızca rakamlar, min / maks karakter sayısı, yalnızca büyük harfler, alfabe) girmesi gerektiğini bilmek de iyidir. Bu UI çözümleri aynı zamanda kullanıcıların gerçek bilgiler sağlamasına ve kesin olmayan veri riskini azaltmasına yardımcı oluyor.

Öte yandan, düzeltmenin bir yolunu sağlamak, kullanıcıları uygun verileri “test etmeye” teşvik etmenin harika bir yoludur – ancak bu, endişelenmeniz gereken en küçük şeydir.

Aslında, pek çok kullanıcı gerçek zamanlı kaydedilmiş bilgilerle birlikte bir “geri dön” düğmesi arıyor: İlk durumda, çoğu kullanıcı sayfayı düzenlerken bir hata yaptıklarını anlar ve diğer yandan – gerçek zamanlı kaydedilen veriler, kullanıcıların sekmeyi kapattıktan sonra bile önceden girilen bilgileri düzeltmesine olanak tanır.

Her iki durumda da, kullanıcıların daha iyi bir kullanıcı deneyimi ve olumlu geri bildirim alması için bu araçları eklemenizi öneririz.

# 4 İyi Yerleştirilmiş ve Boyutlandırılmış Öğeler

Harekete geçirici mesaj olarak hedeflenecek belirli unsurları belirlediğinizde, uygun büyüklükte stratejik pozisyonlara koymak her zaman daha iyidir. Ve bu, en önemlisi önceliklerin belirlenmesi meselesidir.

Başka bir deyişle, bir öğeye ne kadar yakın ve / veya daha büyükse, tıklanma şansı o kadar yüksek olur – bu, İnsan-Bilgisayar Etkileşiminin nasıl çalıştığının en mantıklı açıklamasıdır. Ancak, ekranın ortasına büyük öğeler koymak, en azından her zaman değil, iyi bir karar değildir.

Ekrana tıklanabilir öğeler yerleştirirken, ciddiye alınması gereken pek çok çıkarım ve şey vardır:

 1. Tıklama hedeflerini yeterince büyük (ancak çok büyük değil) yapın, böylece kullanıcılar tarafından kolayca fark edilebilirler. Bu, kullanıcının gitmesini isteyebileceğiniz diğer sayfalara götüren menüler ve önemli bilgilerle ilgilidir. Küçük bir menü yaparsanız veya onun için tamamen soyut bir simge seçerseniz, sayfada çok sayıda öfke tıklaması yapılmasına neden olabilir.
 2. Sayfadaki ortak öğeleri renge veya boyuta göre vurgulayın. Bu bir e-ticaret ise, kullanıcılar bulması zor olmayan bir satın al düğmesi arayacaktır. Aynı şey filtreler veya yakınlaştırma için de geçerlidir.
 3. Gezinme ve sosyal medya öğeleri / simgeleri kenarlara yerleştirilmelidir. Yani konumları itibariyle dokunulmaması gereken başka şeyler de var. Neden?! En sık kullanılan simgeler gezinme öğeleridir ve kullanıcılar bunları olması gereken yerde bulamazsa, bu iyi bir şeye yol açmaz. Öte yandan, bunları yine tasarımınızın ve genel kabul görmüş çerçevelerin sınırları dahilinde özelleştirebilirsiniz.

UI göründüğü gibi daha karmaşık bir konudur. Bu, web sitesinin karmaşıklığına ve değiştirmek, uygulamak ve çıkarmak için ne kadar hazır olduğunuza bağlıdır. Ancak bununla bile, önerdiğimiz bu dört ipucunun, 5 yılı aşkın başarılı bir web tasarım deneyimi ve 45’in üzerinde tamamlanmış projenin sonucu olması nedeniyle, dikkate alınmaya ve uygulanmaya değer olduğunu düşünüyoruz.

Web siteniz için hangi tasarımı seçeceğinizden emin değilseniz – bize ulaşın, ücretsizdir

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.