2022’de Web Sitenizde İhtiyacınız Olan 9 Web Tasarım Trendi

En basit haliyle tasarım, bir şeyin nasıl görüneceğini ve nasıl işleyeceğini tanımlayan bir plan veya taslaktır. Ancak genel olarak tasarım bundan çok daha geniştir ve çekicilik ve çekicilik sağlayan estetik, görünüm ve çekiciliğin tasavvur edilmesini içerir.

İyi yapılmış tasarım, bir kişiyi içine çeker ve onu büyüler – daha fazlasını istemesine neden olur.

Web sayfası tasarımı düşünüldüğünde aynı prensipler geçerlidir. İşlevsel ve duyarlı, aynı zamanda güzel görünen bir web sitesi istiyorsunuz. Moda veya mimarideki tasarım trendleri gibi, 2022’deki web tasarım trendleri de zevk ve tarzdaki değişiklikleri dikkate alarak gelişmeye devam ediyor. Bu yıl, hem teknolojiye uyum sağlamanın hem de cesur, çekici görsellerin bir karışımını görüyoruz.

2022’de Web Tasarım Trendleri

Teknoloji geliştikçe, kullanılabilirliği, satış dönüşümlerini ve genel kullanıcı deneyimini etkileyen tasarım yönlerine odaklanma da gelişir. İşte 2022’de web tasarım trendleri için sektör genelinde gördüğümüz trendler.

#1 Numaralı Tasarım Mobil Kullanıcı Odaklı

Duyarlı web sitesi tasarımı her zamankinden daha önemli! Bugün, web tasarım şirketleri, yeni web sayfaları tasarlarken lazer odaklı mobil yanıt vermeye odaklanıyor .

İnternet etkinliğinin %50’den fazlasının akıllı telefonlarda gerçekleşmesiyle hem B2C hem de B2B şirketleri, web sitesi tasarım hizmetlerinin en başından itibaren yanıt verme konusunda uzmanlaşmasını bekliyor. Web sayfalarının PC’ler, tabletler ve telefonlar arasında gecikme süresi veya veri kaybı olmadan birbirinin yerine geçebilmesi gerekir.

Aslında, 2010’dan bu yana küresel arama pazarının %90’ından fazlasını oluşturan Google, özellikle mobil kullanıcı deneyimini ölçen ve buna göre sıralanan iki yeni temel web algoritması güncellemesi yayınladı.

#2 Daha Fazla Renk

Tasarım görsel bir ortamdır. Bu nedenle, web sitesi tasarımının, marka bilinirliğini iletebilecek güçlü bir araç olarak kullanılan renk kullanımı gibi daha göz alıcı tekniklere yöneldiği mantıklıdır. 2022’de ton, kontrast, renk tonu ve gölgede farklılıklar olan daha fazla renk görmeyi bekleyin.

Renk etkili olabilir ve insanlara duygusal düzeyde dokunur. Kültürel bağlamla oynayan daha fazla palet görmeyi bekleyin. Örneğin kırmızıyı ele alalım. Batı’da kırmızı, yüksek duyusal uyanıklık getirir – tehlikeyi belirtmek için kullanılır. Ancak Doğu kültürlerinde kırmızı şans, bolluk ve refahı simgeleyen bir renktir.

#3 Artan İyimser Tasarım

Headspace, Tumbler veya Fabulous’a bir göz atın ve sizi katılmaya teşvik eden olumlu, onaylayıcı mesajlar görürsünüz. İyimser tasarım, kullanıcıları güçlendirir ve güven veren ve cesaret veren mesajlar iletir.

Son birkaç yıldan sonra, insanlar iyimser mesajlara ve onlara kontrol hissi veren UX/UI’ye hazır .

#4 Göz Alıcı Animasyon

Tasarım, animasyon kullanımıyla daha dinamik hale geliyor. İyi yapıldığında animasyon, kullanıcıyı siteye çeken ve onları bir şirketin ürün veya hizmeti hakkında daha fazla bilgi edinmeye zorlayan büyülü bir deneyim yaratır.

Gezinme ve gezinme araçları gibi daha küçük dokunuşlar veya tam gelişmiş yaratıcı efektler kullanıyor olsanız da, insanlar bir sonraki adımla ilgili bir merak duygusu kazanmak için harekete ve etkileşime yanıt verir.

#5 Geometrik Şekiller

Geometrik şekiller son birkaç yılda popüler oldu ve çoğu 2022’de Dropbox, Slack ve diğerlerinin bu eğilimi benimsemesiyle ivme kazanmaya devam ediyor. Mantıklı – ilginç renklerle birleştirilen cesur şekiller her zaman dikkat çekicidir.

#6 Hareket Tasarımı

Duygusal olarak büyüleyici hareket tasarımı, kullanıcının arkasına yaslanıp bir hikayenin gelişimini izleyebileceği güçlü anlatılar oluşturmak için kullanılıyor. Şirketler, kitlelerinin ilgisini çeken ancak mobil formatta erişilebilen görsel bir hikaye anlatan marka konseptleri oluşturmak istediğinden, 2022 boyunca bu eğilimin büyümeye devam ettiğini gördük – Apple 12 iPhone tanıtım açılış sayfasını düşünün.

#7 Klasik Serif Yazı Tipleri

Tasarım alanında, yazı tipi eğilimleri inip çıkıyor. 2022’de klasik serif yazı tipleri, birçok sitede zarafet ve incelik duygusunu geri getiriyor. Baskerville, Garamond, Georgia ve Palatino’yu düşünün. Dekoratif ‘kuyrukları’ ile serif yazı tipleri, birçok web sitesi için mükemmel olan bir sanat ve gelişme duygusu verir.

#8 Sessiz Renkler

Belki de daha nazik, daha nazik mesajlaşma ve iyimser tasarıma doğru gördüğümüz trendlerin bir parçası olarak, daha yumuşak pastel ve toprak tonlarıyla renkte ince farklılıklar da görüyoruz. 2022’de birçok markanın bu renk trendini benimsediğini ve geçmiş yılların parlak, hatta cafcaflı renklerinden vazgeçtiğini görüyoruz.

#9 Soyut/Brütalizm

Bugünlerde web’i ele geçiren bir tasarım hareketi, genel bir görünüm ve his yaratmak için çok sayıda doku, resim, kolaj ve daha fazlasının bulunduğu soyut veya vahşi tasarımdır.

2022’de tasarımcılar, doğal akışı veya düzeni olmayan web sitelerine daha ‘gerilla’ bir his vermek için geleneksel tasarım estetiğiyle çatışıyor ve kabul edilen tasarım standartları tamamen göz ardı ediliyor.

Brütalizm tasarımı yeni olmasa da, web tasarımında kullanımı, WordPress veya Squarespace karşıtı olmakla övünen kongre için sağlamlık ve endişe eksikliği getiriyor.

Neden 2022’de Web Sitenizi Güncellemelisiniz?

Web siteniz dünya ile nasıl iletişim kurduğunuzdur. Eğer yoksa güncellenmiş ve yükseltilmiş geçen yıl ya da iki sitenizi, şimdi yapılması olduğunu almak için iyi bir zamandır.

UCY Medya, tasarım ve geliştirme beklentilerinizi aşacak şekilde iyi konumlandırılmış, ödüllü bir web sitesi geliştirme şirketidir . Web sitenizin ihtiyaçlarını anlıyoruz ve günümüz trendlerini iyi bilen üst düzey tasarımcıları içeren eksiksiz bir uçtan uca hizmet paketine sahibiz. Web sitenizin katılımını ve dijital varlığınızı iyileştiren web sitesi geliştirme hakkında daha fazla bilgi edinmek için UCY Medya ile iletişime geçin .

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir