Herhangi bir web tasarımcısının performansını nasıl geliştirebileceğini anlattığımız tasarımcılara yönelik ipuçları ile ilgili diğer makalelerimizin yanı sıra , bir web tasarımcısının bilmesi gereken birkaç temel şey hakkında konuşmaya karar verdik, ancak bunların çoğu okulda öğretilmiyor. 

Çoğu şey, bazıları web sayfalarını tasarlamaya başlamadan önce bilmeniz gerekenler teorisiyle ilgilidir ve yukarıda bahsettiğimiz gibi, büyümeye ve web tasarım yeteneklerini ve becerilerini geliştirmeye ve geliştirmeye yardımcı olacak birkaç temel öneriyle ilgilidir. 

# 1 Web grafikleri optimizasyonu hakkında bilgi edinin

Web tasarımcılarının olağanüstü çalışmaları aracılığıyla benzersiz yeteneklerini ve yaratıcılıklarını sergilemelerinin yanı sıra, yeni başlayanların farkında olmadığı ortak bir şey var. Bu, grafik optimizasyonu ve tüm web sitesi veya web sayfası performansının etkisi ile ilgilidir. 

Daha önce çevirmeli internet bağlantısı kullanarak daha düşük internet hızına sahip kullanıcılar nedeniyle sayfa optimizasyonu zorunlu olsaydı, bugün bu sorun çoğunlukla çözüldü – ancak aynı zamanda daha büyük görünen bir başkasıyla değiştirildi. Web sitesi tarama sürecinde, arama motorları tüm içeriği topluyor ve web sitesinin her web sayfasının yanıt süresini hesaplıyor. 

Çoğu durumda, web sitesinin yanıt süresi önerilen sürenin altındadır ve bu, grafik içeriğin büyüklüğünden kaynaklanır. Bu web siteleri için formül basittir – sayfaların yüklenmesi ne kadar uzun sürerse, web sitesi arama motorları tarafından o kadar fazla cezalandırılır. Ama işler burada bitmiyor: 

Google, web sitelerinin bu optimizasyonu uygulayacağından emin olmak için, web sitelerini Mobile-First teknolojisi ve standartlarına göre taramaya karar verdi. Bu, tüm web sitelerinin sayfalarının mobil cihazlar için her şeyden önce optimize edilmiş olması gerektiği anlamına gelir. 

Mesele şu ki, bir web tasarımcısı maksimum düzeyde optimize edilmiş grafik içeriği sağladığında – işinin yarısının tamamlandığı düşünülüyor.

# 2 Navigasyon bir önceliktir

Gezinme, bir web sitesi için çok önemli bir özelliktir ve herhangi bir web sitesinin işlevselliğini yitireceği temel bir özelliktir. Kullanıcılar, keşiflerine devam etmek için daha fazla ne yapacaklarını bilmeden belirli sayfalarda takılırsa bir web sitesinin nasıl görüneceğini hayal edin. 

Önerdiğimiz şey, web sitesinin mantıksal yapısını düşünürken zamanınızı ayırmanızdır. Bu normal bir şey olsa da, günümüzde gezinme yapısını yeniden keşfetmenin onlara daha fazla başarı getirebileceğini düşünen birçok web sitesi var. 

Tabii ki, navigasyon sisteminin görünür ve beklenen bir yerde olması gibi bir diğer temel şey, kullanıcı deneyimini iyileştirebilecek şeydir. Aksi takdirde, karmaşık ve alışılmadık bir navigasyon sistemi kullanıcılar arasında kafa karışıklığı yaratabilir. 

Ek olarak, hiyerarşik web sitelerinden bahsederken, ana ve alt sayfalar arasında gezinmek için gerekli açıklığı sağlamak ve ayrıca kullanıcıları ana sayfaya götürebilecek stratejik olarak konumlandırılmış bir öğeye sahip olmak iyidir.

# 3 Yazı Tiplerini Dikkatli Kullanın

Tüm tasarımcıların sahip olduğu veya aklında bulundurduğu tüm yazı tipi koleksiyonunun dışında, aslında seçim yapmanız gereken çok fazla yazı tipi yoktur. Elbette, web sitesi konusu, alanı veya etkinliğinin belirli yazı tipleri gerektirdiği durumlar vardır, ancak yine de web uyumlu yazı tiplerine bağlı kalmanızı ve ayrıca web’deki en önemli yazı tipi trendlerinin neler olduğunu kontrol etmeyi unutmayın . 

Yazı tipini tutarlı tutarken, başlıkların paragraftan görsel olarak farklı olduğundan emin olmalısınız. Boş boşluk kullanmaktan, karakterlerin yüksekliğini ayarlamaktan ve okumayı keyifli ve net hale getirmekten çekinmeyin. 

Ayrıca yazı tipi boyutunu da göz önünde bulundurun: Gerekli olduğunu düşünmedikçe veya belki de sektörün spesifikasyonu olduğu için büyütmeyin. Öte yandan, yazı tipi boyutunu çok küçük tutmamaya çalışın. Çoğu insan küçük metinleri, özellikle paragrafları okumakta sorun yaşamasa da az gören ve diğer görme engelli kişileri düşünün. Genel olarak önerilen boyut 12 piksel veya üstüdür.

# 4 Renklerle abartmayın

Yazı tiplerinin önemi hakkında konuştuktan hemen sonra renkler hakkında da konuşmamız gerekiyor. Bir önceki yazımızda renklerin geçmişinden ve anlamından, farklı renk ve renk kombinasyonlarının ne zaman kullanılacağından bahsetmiştik. Bu makaleden çıkarım yaparak ve bu konunun çerçevelerine geçersek, en baştan bilmeniz gereken birkaç öneri ve şey var. 

  • Belirli bir renk körlüğü biçimine sahip kullanıcıların erişebildiği renkleri kullanın. Web’de bu konuda size yardımcı olabilecek bir düzine araç bulabilirsiniz. 
  • Arka planın ve ön planın renk kontrastını göz önünde bulundurun, böylece tüm tasarım öğeleri düşük görünürlük veya diğer görünürlük güçlükleri olan kişiler için görünür ve net olsun
  • Web gezinmeleri için gerekli olan web öğelerini ve / veya gezinme göstergelerini tasarlarken kullandığınız renklerin parlaklığını iki kez kontrol edin
  • Tüm web sitesinin veya web sayfasının renk tabanını ayarlarken faaliyet alanını ve kullanıcı profilini göz önünde bulundurun
  • Kullandığınız renk çeşitleriyle aşırı tepki vermediğinizden ve kullanıcıları kafa karışıklığına sürüklemediğinizden emin olun. Kendinizi 2-3 renkle sınırlayın.

# 5 Kullanıcı Davranışını Anlayın

İnsanlar, daha fazla okumak veya başka bir siteye gitmek isteyip istemediklerine karar vermeden önce ortalama olarak yalnızca birkaç saniye harcarlar. Bu nedenle, bir web tasarımcısı olarak, kullanıcıları bu değerli saniyeler içinde eski seçeneği seçmeye teşvik edecek bir yol bulmanız gerekir.

En üstte gördükleri ilgilerini çekmiyorsa, pek çok ziyaretçinin sayfanın tüm içeriğini görüntülemek için aşağı kaydırmayacağını bilin. Önemli öğelerinizi kolayca görülebilecekleri en üstte tutmayı unutmayın, ancak aynı zamanda kullanıcıların gözünü korkutabilecek ve sayfanın alt kısımlarını okumalarını engelleyebilecek şekilde sayfanın üst yarısını aşırı doldurmayın. Bir web tasarımının üst yarısını bir satış noktası olarak düşünün: bir satıcı olun, insanların sitenizde başka neler olduğunu görmek istedikleri fikrine kapılmalarını sağlayın.

Yukarıda bahsettiğimiz birkaç kuralın farkına vardığınızda ve bunlara saygı duyduğunuzda, kesinlikle bir web tasarımcısı olarak performansınızı artıracaksınız ve çabanız takdir edilecektir. 

Öte yandan, bir web tasarımcısı değilseniz, ancak bu makaleyi okuduysanız , web sitenizi en son trendlere göre ve en yeni teknolojileri kullanarak tasarlamak için değerli bir web tasarım ajansı arıyor olabilirsiniz . 

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir