2021 için Sosyal Ticaretin Avantajları, Dezavantajları ve En İyi Eğilimleri

Sosyal ticaret, geleneksel e-ticaret satış taktiklerinin çok ötesine geçen, burada kalıcı olan, yükselen bir dijital trenddir. Ürün keşfinden araştırma ve nihai işleme; alıcının yolculuğunun tüm adımları sosyal ticaret yoluyla sorunsuz bir şekilde tamamlanabilir. Bir sosyal ticaret stratejisinin uygulanması; marka bilinirliği, gelir ve marka katılımındaki artışla olumlu bir şekilde ilişkilendirilmiştir. Bir şirketin çok kanallı satış ekosistemine sosyal ticareti eklemenin birçok faydası vardır ve bu trend kesinlikle 2021’de izlenecek aynı zamanda takip edilecek bir trenddir.

Sosyal Ticaret Nedir?

Sosyal ticaret, katılımı ve satışları artırmak için sosyal medyayı ve sosyal etkileşimi optimize eden bir satış şeklidir. Geleneksel e-ticaretin aksine sosyal ticaret; bir markanın çevrimiçi e-ticaret web sitesinin dışına satın alma kararlarını yönlendirmek için Facebook ve Instagram gibi platformları kullanır. Bir kullanıcı, sosyal ticaret yoluyla bir şirketin ürününü doğrudan dahil oldukları sosyal medya platformundan satın alabilir ve bu durum alıcı yolculuğunda minimum temas noktasıyla çevrimiçi alım satımın artmasını sağlar. Sosyal ticaret sürtüşmeyi ortadan kaldırır; markaların ürün bilgilerini ve içeriğini yeni aynı zamanda taze bir şekilde vurgulamasına olanak tanıyarak nihayetinde çevrimiçi satın alma deneyimini bir sonraki düzeye taşır. 

Sosyal Ticaretin Faydaları Nelerdir?

Sosyal ticaret, markanın kendisine ek olarak tüketiciye çeşitli faydalar sağlar. Tüketici düzeyinde, sosyal ticaret basit ürün ve bilgi keşfine izin verir ve kullanıcıların marka, ürün özellikleriyle etkileşime girmesi için benzersiz, etkileşimli temas noktaları oluşturmak amacını kapsar. Marka tarafında; sosyal ticaret, marka bilinirliği, ağ oluşturma, sosyal etkileşim, tüketici içgörüleri ve davranışlarına ilişkin veriler oluşturmak için benzersiz bir fırsat yaratır. Sosyal ticaretin faydaları, markaların güçlü ve daha kişiselleştirilmiş bir dijital kullanıcı deneyimi aracılığıyla her bir hedef kitle üyesinin ihtiyaçlarını karşılamasını sağlamaktır.  

Sosyal Ticaret Daha İyi Kullanıcı Deneyimleri Sağlar

Başlangıç ​​olarak sosyal ticaret, tüketicilere iyileştirilmiş bir kullanıcı deneyimi sağlar. Alıcının yolculuğunda geleneksel bir e-ticaret deneyiminden çok daha az sürtünme ve temas noktası sunabilmektedir, sosyal ticaret. Instagram, Facebook ve Pinterest gibi sosyal medya platformları, kullanıcılar için tıklama yolculuğunu azaltarak sosyal ticareti optimize etmek isteyen şirketlere yardım etmektedir. Genel olarak çoğu Y kuşağı ve Z Kuşağı demografisi olmasından kaynaklı ürünleri satın almadan önce yukarıdaki gibi platformlarda araştırır. Bu kullanıcıları, ürünün web sitesinde ulaşmanın yanı sıra keşif için kullandıkları sosyal medya platformlarını hedeflediğinde doğası gereği daha az sürtüşme noktası olacak şekilde bir hal almaktadır. Bu durum ise satış sürecini daha verimli hale getirecektir. 

Sosyal ticaret platformlarında kullanıcı deneyimi; kişiselleştirme taktikleri kullanılarak kolayca geliştirilebilir ve optimize edilebilir. Müşterilere, satın alma yolculuğunun doğru aşamasında doğru mesajla ulaşmak ve onları satın alma kararlarına yönlendirmek önemlidir. Kişiselleştirme, kullanıcılar bir işlemi tamamlamaya doğru ilerlerken sürtünme noktalarının en aza indirilmesine katkıda bulunacak ve onları ihtiyaçlarına özel kişiselleştirilmiş içerikle meşgul edecektir. Ek olarak Instagram, Facebook ve Pinterest gibi platformlar şirketlere sonsuz müşteri verisi sağlayabilir. Müşterinin son zamanlarda neleri görüntülediğini, etkileşimde bulunduğunu ayrıca yaşları ve coğrafi konumları gibi diğer veri noktaları gibi bu platformlardan öğrenmenin yararlı olabileceği bazı bilgileri içerir. Genel olarak, bu veriler hedef kitle üyelerini hiper hedeflemeyi kolaylaştıracaktır. 

Sosyal ticaret, doğası gereği etkileşimli bir sosyal deneyimdir ve markaların izleyicileriyle birçok düzeyde bağlantı kurmasına olanak tanır. Bu nedenle şirketler, sosyal platformlar aracılığıyla marka bağlılığına ve etkileşimlerine dayalı olarak kullanıcı verilerine ek olarak faydalı müşteri geri bildirimi toplayabilir. Sosyal medya, tüketicilerin arkadaşları ve hayran oldukları markalarla kolayca ağ kurmasına ve etkileşim kurmasına olanak tanır. Sosyal Ticaretin Dezavantajları

Marka bağlılığını artırmak ve tüketicilerle bağlantı kurmak, sosyal ticareti uygulayarak mümkün olsa da yol boyunca marka bilincini kaybetme konusunda hala gerçek bir risk vardır. Artık markanın web sitesi üzerinden doğrudan tüketicilere satış yapmayarak ve bunun yerine sosyal kanalları kullanıldığında tüketiciler artık marka kimliğinin temel yönlerini görmemeye başlarlar. Markanın kolayca kaybedilebilen bazı kısımları; temel mesajlaşma, misyon, değer beyanlarının yönleri ve işletmeyi rekabete karşı benzersiz kılan şeylerdir. Oldukça benimsenen sosyal platformları kullanarak geleneksel e-ticaret satışından daha doygun olabilecek bir pazarda rekabete karşı öne çıkmak daha zordur. Ek olarak Instagram ve diğer platformların tasarım açısından kendi kuralları vardır ve bu da sonuçta marka yaratıcılığını engeller. Küresel şirketler, hedef kitlelerine ulaşırken başka zorluklarla da karşılaşabilir. Örneğin; birçok ülke teknolojide geride kalmıştır ve bu nedenden dolayı çeşitli bölgelerde uygulama yapılırken sosyal ticarete farklı yaklaşımların araştırılması gerekebilir.  

Sonuç

Bu dezavantajlara rağmen sosyal ticaret dünya çapındaki şirketler için çok kanallı satışta öncü bir trend olmaya devam ediyor. Sosyal medyanın e-ticaret ile birlikte kullanılması, tüketicileri geleneksel e-ticaret web sitelerinin yapamayacağı şekilde eğitmeye yardımcı olabileceği açıktır. Kullanıcıları kişiselleştirilmiş içeriğe yönlendirmek, tüketicileri daha önce bilmedikleri ürün faydalarından haberdar etmek ya da güçlü ve uzun süreli müşteri ilişkileri, topluluklar oluşturmak olsun sosyal ticaret; bir pazarlama verimliliğini artırma potansiyeline sahip dijital pazarlama stratejisi trendi olmak ile birlikte satın alma maliyetlerini yenilikçi ve aşamalı bir şekilde azaltmaktadır. 

 

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir